Stolik Biedermeier

 


 

Stolik Biedermeier

Stolik Biedermeier z okresu 1820-1850 fornirowany pięknym bogatym orzechem. Do naszego warsztatu trafił w stanie dobrym. Jeden spory kuśnierz na blacie i normalne ślady użytkowania. Jedna z nóg była wcześnie dorabiana niestety niezbyt dobrze, ale poprawiliśmy ją a także wyprawiliśmy drugą która była dość mocno zjedzona przez drewno jady.
Niciak został wykończony w naturalnym kolorze politurą na połysk zgodnie z dawnymi metodami .

Objaśnienia

Politura

Spirytusowy roztwór szelaku używany w meblarstwie do wykańczania powierzchni drewna.
Technika wykańczania powierzchni zwana politurowaniem, znana jest od XVII w. W Polsce ten rodzaj wykończenia rozpowszechnił się w latach 20.-30. XIX w.
Każdy meblarz ma swój przepis na sporządzenie politury. Np.: 250 g szelaku w płatkach wsypać do słoja, zalać 750g alkoholu absolutnego (odwodnionego) i szczelnie zamknąć. Wstrząsać roztworem wiele razy w ciągu dnia, aż do całkowitego rozpuszczenia. Szelak często jest jeszcze zanieczyszczony więc należy go przed użyciem dokładnie przefiltrować. Najczęściej stolarze używają kilku stężeń (3-4) politury do całkowitego wykończenia powierzchni. Źródło WIKIPEDIA.

Kuśnierz

W słownictwie renowatorów oznacza to uniesiony bądź luźny fragment forniru, często jest to efekt przemoczenia forniru, woda dostaje się pod spód i rozpuszcza klej kostny który był stosowany do fornirowania mebli, unosi się także po kontakcie z wysoką temperatura np po postawieniu garnka na stole lub po prostu ze starości .